Webinar

Çalışan Bağlılığının Gücünü Ortaya Çıkarmanın 5 Anahtarı

On-demand

NE ÖĞRENECEKSİNİZ
İşine bağlı çalışanlar, kendilerini yaptıkları işe tamamen verirler. Peki çalışan bağlılığı denen şey nedir ve nasıl oluşturulur? Bir çok şirket ve çalışan bu kavramın gerçek anlamını bilmediği gibi, çalışan bağlılığı anketleri yapıldığı sırada, bu anketleri şirket ve yöneticilerini cezalandırmak için bir araç olarak kullanır. Bu Webinar'da şunları keşfedeceksiniz;

1. Çalışan Memnuniyeti Nedir
2. Çalışan Bağlılığı Nedir
3. Memnuniyet ile Bağlılık Arasındaki Fark Nedir
4. Şirketlerin Çalışan Bağlılığı Sonuçları Neden Düşük Çıkar?
5. Çalışan Bağlılığı Kimin Sorumluluğundadır
6. Çalışan Bağlılığının Gücünü Ortaya Çıkaran 5 Etken Nedir

KİMLER KATILMALI
Tüm Çalışanlar
Tüm Yöneticiler
İnsan Kaynakları Ekipleri

SÜRE

45 Dk

Bahar Sen

Kurucu Ortak/ Moderatör, Success Programme

Springtime Danışmanlık şirketinin kurucusu, Success Programme ve Sales Programme şirketlerinin de kurucu ortağıdır. 30 yıla yaklaşan iş tecrübesiyle, şirketlerin daha iyi büyümesine odaklanarak onların en önemli bacağı olan insan, süreç, teknoloji ve yönetişim konularında eğitim,koçluk ve danışmanlık hizmeti vermektedir. Büyük kuruluşlarda, çok uluslu şirketlerde ve farklı endüstrilerde süreçlerin yeniden ele alınması ve sistem tasarlanması konusunda uluslararası deneyimi ve uzmanlığı bulunmaktadır.

Aykan Rasitoglu

Co-Founder / Danışman, Success Programme

Bilgisayar Mühendisliği ve Yüksek Lisans eğitimi ile birlikte 15 yılı aşkın süre yerel ve çok uluslu teknoloji şirketlerinde önce bireysel sonrasında yöneticilik rollerinde bulunmuştur. Teknolojinin gelecekte müşteri ve çalışan davranışlarını kökten değiştireceğini ve şirketlerin bu noktada zorlanacağını uzun yıllar önce farkederek, bu alana yatırım yapmıştır. Yeni dünyaya adapte olmak isteyen lider ve çalışanlar için Success Programme'ı, modern müşterilere dijital yollarla erişmek isteyen satış ve pazarlama liderleri için Sales Programme'ı kurmuştur. Success Programme'ın kuruluşundan bu yana büyük dijital dönüşüme adapte olmaya isteyen şirketlerin CEO, CHRO, HR, Satış ve Pazarlama liderlerine yeni zihin, araçlar ve beceriler kazandırarak organizasyonların dengeli şekilde büyümelerine yardımcı olmakta ve danışmanlık vermektedir.